Sepetiniz

Destek Hattımız : +90 (212) 671 7173

ÜCRETSİZ KARGO

massammdfarkaplan

3 Yaşındaki Çocuğa Özgüven Nasıl Kazandırılır

Bazı düşünürlere göre öz saygı, tamamen aile sevgisiyle birlikte iyi bir eğitimin ürünüdür. Aile içerisinde çocuğa önemli, değerli hissettirilmeli, değerli olduğuna inandırılmalıdır. Ebeveyn olarak çocuğu her noktada desteklemek çok önemlidir ama sürekli ellerinden tutmamak çocuğun özgüvenini katkıda bulunmak için biraz serbest bırakmak, fikirlerine saygı duymak, birey gibi davranmak bu konuda çok önemlidir. Önemli olan onu bir gölgemiz gibi yetiştirmek değil duygu düşüncelerine önem göstererek kendine olan öz güvenini desteklemek gerekir. Özgüven doğuştan gelen bir içgüdü değildir fakat çocuk hatta bebeklik döneminde gerekli değer ile çocuğa aşılanacak bir duygudur.

 En başta ona olan güveninizi ona hissettirmeli ve kendine olan güvenini geliştirmesi için katkıda bulunmak çok önemlidir. Çocuğunuza şartsız, koşulsuz sevgi gösterip ona sürekli onu sevdiğinizi hatırlatmanız çocuğunuzun da kendisini sevmesini destekler ve bu özgüven ile doğru bir orantılıdır.

 Çocukların duyguları, algıladıkları dinlenmeye değerdir ve onları çocukların öz saygılarını artırmaktadır. Anlattıklarını dinleyip ve ona anlatmaları için yardımda bulunmak da özgüven arttırma da önemli bir faktördür.

 Çocukların duygularını düşüncelerini dikkate almalı, gülmelerine izin verdiğimiz ve bundan mutlu olduğumuz gibi ağlamalarına da izin vermeli ve ağlama duygularını bastırmamak için onlara imkan tanımalıyız.

slideMe cocuklu
3 Yaşındaki Çocuğa Özgüven Nasıl Kazandırılır 4

Özgüvenli Bir Birey Yetiştirmek İçin;

 Bir bireyin özgüvenli olmasında en önemli yaş aralığı çocukluk dönemidir ve bu dönemde çocuğa olan tutumumuz çok önemli ve onları hayata daha mutlu ve daha güvenilir adımlar atmasında çok yardımcı olacaktır. Çocuğumuz ile göz teması kurmak, alanlarına, sınırlarına saygı duymaya özen gösterilmelidir.

 Onların duygularına saygı gösterip kendi duygularımızı da onların kendi öz güvenini arttıracaktır. Onlar ile sohbet edip anılarımızı paylaşmak bile çocukların kendilerini önemli hissetmelerine fayda sağlayacak ve köklerine saygı duymalarını sağlayacaktır.

fold cocuklu bird
3 Yaşındaki Çocuğa Özgüven Nasıl Kazandırılır 5

Çocuklara Olan Tutumumuz Nasıl Olmalıdır?

 Çocuklarımıza kişisel gelişim konusunda elimizden geleni yapmalı onların duygu, düşünce, istek ve gerekli saygı ve sevgiyi göstermeliyiz. İyi bir birey olarak hayata katılmalarının en büyük destekçileri bizleriz. Bizim onlara olan yaklaşım ve tutumumuz onların özgüvenini etkiler ve kendine güveni olan çocuklar ilerleyen yaşlarda kendilerine güvenen birer birey olarak hayatlarına devam edebilirler. Unutmayalım çocukların en büyük destekçisi her zaman ebeveynlerdir. Bizim gölgemiz olarak değil bir birey olarak yaşayabilmeleri için çabalamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Kargo

Tüm Ürünlerde Ücretsiz Kargo

Değişim Şansı

30 Gün İçinde Açılmayan Ürünlerde Değişim

Tüm Ülkelere Gönderim

Tüm Ülkelere Gönderim Fırsatı

Güvenli Ödeme

PayPal / MasterCard / Visa